Корок – екологічно чистий і практичний матеріал, який добувають з коркового дуба. Кора цього дерева, що росте, в основному, у благодатному кліматі Середземномор’я, – це унікальний природний матеріал, який володіє прекрасними тепло-і звукоізоляційними властивостями, легкий і довговічний.

пробка

Унікальні властивості корку широко використовували ще древні греки та римляни: для закупорювання амфор, виготовлення поплавців для рибальських сіток, підошви для сандалів і посуду. Прикладом застосування корку в якості оздоблювального матеріалу в середні віки можуть служити чернечі келії монастиря капуцинів XVI століття, розташованого в португальському місті Сінтра. Коркові покриття на стінах і підлозі прекрасно збереглися, не дивлячись на такий довгий час.
Ліси коркового дубу ростуть переважно в 7 країнах: Португалія, Іспанія, Алжир, Марокко, Франція, Італія, Туніс і покривають приблизно 2,5 млн га. Тривалість життя коркового дуба – 200-250 років.
За минулі століття технологія добування корку практично не змінилася: дерева, що досягають 25-річного віку вперше звільняють від кори, через 9 років дерева повністю відновлюють втрачений корковий шар, після чого кору можна знімати знову. Парадоксально, але ця процедура не тільки не шкодить деревам, але й дає їм новий імпульс росту, продовжуючи термін життя. Зібраний, розсортований і укладений в ряди корок сохне протягом 5-6 місяців під відкритим небом, прямо на плантаціях. Потім його відвозять на завод, де кип’ятять в особливому розчині, щоб підвищити еластичність і міцність матеріалу, після чого розрізають на шматки, готові для використання у виробництві.

Властивості корку

 
Легкість
Повітря складає 90% загального об’єму і 50% маси корку. Корок в 5 разів легший від води, а також не вбирає воду і тому є водостійким матеріалом.

Газо і водонепроникність

Такою властивістю корок завдячує великому вмісту суберіну (суміші натуральних жирних кислот і важких органічних спиртів). Кожна клітина – водонепроникна та еластична і має специфічну структуру. Саме тому корок – відмінний водонепроникний ізоляційний матеріал.

Еластичність і пружність
Оболонки клітин корку дуже гнучкі, що є причиною його еластичності і пружності. Корок приймає попередню форму і об’єм після деформації. При натиску на корок повітря в клітинах стискається і зменшується його об’єм. Коли тиск на корок припиняється, він повертається до колишнього стану, не залишаючи слідів деформації. Саме ця властивість корку дозволяє використовувати його в якості покриття для підлоги.

Слабка теплопровідність
Завдяки своїй мінімальній теплопровідності корок завжди теплий на дотик, оскільки не пропускає і не поглинає тепла тіла людини. На відміну від інших матеріалів, корок зберігає свої ізоляційні властивості в широкому діапазоні температур. Тому він міцніший, ніж пінопласт, який при великих температурах плавиться.

Хімічна нейтральність
Додатковою властивістю корку є його хімічна нейтральність. Корок не вступає в хімічні реакції з рідинами, не має запаху і не шкодить здоров’ю людини. Звідси його традиційне застосування як корку для пляшок. Завдяки наявності таніну і відсутності білків корок не піддається руйнуванню вологою та гниттю.

Антистатичність
На поверхні корку не накопичується електричний заряд, тобто він не електризується, не притягує і не поглинає пилу, а також не викликає алергії.

Поглинає вібрацію
Завдяки своїй специфічній пористій структурі та великій еластичності корок не передає вібрацій та звукових хвиль, а навпаки відмінно поглинає їх.

Довговічність
Корок не витрачає своїх властивостей з часом, про що свідчать добре збережені пляшки вин, щільно закупорені корком.